Whatsapp Whatsapp
Telefon Jetzt anrufen

Çene Dolgusu

Estetik son günlerde oldukça gelişen bir tıp dalıdır. Birçok konuda hizmet veren estetik tıpta vücudunuzda şekil vermek istediğiniz ya da düzeltmek istediğiniz bir yeri tıpkı orjinali gibi düzgün bir şekilde yaptırabilmeniz mümkündür. Çene dolgusu da son zamanlarda oldukça duyduğumuz bir operasyon olmakla birlikte ayrıntılarını yazımızda bulabilirsiniz.

Çene Dolgusu Nedir?

Çene yüzün en önemli bir bölümüdür. Güçlü bir çene yüzün daha güzel görünmesine sebep olur. Çene dolgusu, çenedeki şekil bozukluklarının çene hattı belirsizliğinin giderilmesidir. Ayrıca çene dolgusu ile çene altı sarkmalarının da önüne geçilmektedir.

Çene Dolgusu Neden Yapılır?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi çene dolgusu genellikle yüz bölgesinde oluşan kırışıklıkları giderilmek ve oluşan çukurları doldurabilmek amacı ile yapılmaktadır. Çene yapısında bir boşluk var ise, çene çizgileri belirsiz ise ya da aşırı bir çukurluk söz konusu ise tüm bu sorunlar çene dolgusu ile giderilebilmektedir.

Nasıl Yapılır?

Çene dolgusu yapılırken enjeksiyondan yararlanılır. Çukurlar doldurulmak için dolgu malzemeleri tercih edilir. Bu işlem için anestezi gerekmez. Bu nedenle hasta kısa sürede gündelik hayatına dönebilir. Eğer hasta anestezi isterse lokal anestezi ile çene bölgesi uyuşturulabilir. Uyuşturulduktan sonra ufak iğnelerle çenenin altı kısmına doldurma işlemi yapılmaktadır. Yaklaşık  15 dakika sürmektedir. Bu işlemden sonra çene bölümünde biraz kızarıklık ve şişlik olması işlemin normal seyridir. Kısa bir süre sonra bu kızarıklıklar geçecektir.

Avantajları Nedir?

Çene hattı şekil bozuklukları ailesel faktörlerden de kaynaklı olabilir. Estetik amaçlı bir rahatsızlığınız var ise çene dolgusu bir operasyon geçirmeden bu rahatsızlığınızı giderebilme fırsatını size sunuyor. İşlemin kısa sürede sonuçlanması ve ağrı hissetmemeniz en önemli avantajlarından bir tanesidir. Estetik operasyonlarının süresi düşünüldüğünde çene dolgusu bu anlamda hastalara önemli bir avantaj sunuyor. Kısa sürede operasyonun sonuçlanması ile birlikte çok rahat bir şekilde gündelik hayatınıza dönebilirsiniz. Cerrahi operasyonlar çoğu zaman çeşitli korkulara sebebiyet verebilmektedir. Hastanın gündelik hayatına dönebilmesi de birkaç hafta sürebilmektedir. Çene dolgusunda böyle bir endişeniz olmadığı için işlemin kısa süreli olması dolayısıyla rahatça yaptırabilirsiniz.