Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Estetik Cerrahi

Estetik özellikle bayanlar için çok önemli bir konudur. Hem dış görünüşünde bir takım rahatsızlıkları olanlar hem de sağlık açısından sorunları olanlar çoğu zaman estetik cerrahi yöntemlerine başvurmaktadırlar. Estetik cerrahi oldukça kapsamlı bir tıp dalı olup, günümüzde de çeşitliliği oldukça artmıştır. Dış görünüşteki tüm problemler giderilerek kişinin daha mutlu daha özgüvenli bir birey olmasını sağlamaktadır. Estetik operasyon yöntemleri ile çoğu zaman hastalar toplumdaki yerlerini daha da pekiştirmekte ve özgüvenleri artmaktadır. Tabi ki mutluluk sadece dış görünüşle olacak bir şey değil, ancak dış görünüşteki bir olumsuzluk ve rahatsızlık kişiyi son derece negatif olarak etkilemektedir.  Bu nedenle son yıllarda estetik operasyon yöntemlerine olan ilgi çok fazla artmıştır.

Estetik Cerrahi Çeşitleri

Yukarıda da belirttiğimiz gibi estetik operasyonların çeşitleri oldukça fazladır. Hem sağlık açısından hem de görsellik açısından estetik yaptırabilmeniz mümkündür. Estetik cerrahi çeşitlerini şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Burun Estetiği
  • Botox
  • Dudak Dolgudu
  • Çene Dolgusu
  • Meme Büyütme ya da Küçültme
  • Karın Germe
  • Yüz Germe
  • Kepçe Kulak Ameliyatı
  • Kaş kaldırma ameliyatı

Estetik operasyonları çeşitlerini bu şekilde çoğaltmak mümkündür. Doktor ve kliniğe göre bu operasyonlar daha da çeşitlilik gösterebilmektedir.

En Yaygın Estetik Cerrahi Yöntemleri

En yaygın estetik cerrahi yönteminde ilk sıraya burun ameliyatını koymamız mümkündür. Burunda et olanlar ya da çok fazla kemikli olup nefes almakta zorlananların çok fazla müracaat ettikleri burun ameliyatları görsellik açısından da oldukça önemlidir. Günümüzde estetik cerrahi ameliyatlarının fazlalığı dikkat çekmektedir. Estetik cerrahide ikinci sıraya meme büyütme ya da küçültme ameliyatlarını koyabiliriz. Bu ameliyatında günümüzde sıkça yapıldığı gözlenmektedir. Göğüslerinin çok büyük olmasından şikayetçi olan hastalar çok fazla sırt ya da bel ağrısı çektiği için meme küçültme operasyonuna çok fazla ihtiyaç duymaktadırlar. Aynı şekilde göğüslerinin küçük olmasından şikayetçi olan kişiler de slikon protezlerle meme büyütme operasyonlarına ihtiyaç duymaktadırlar. Göğüsler bayanların en önem verdikleri bölge olduğu için bu operasyonların sayısı bu yüzden çok fazladır. Üçüncü sıraya karın germe ameliyatını koyabiliriz. Bu da özellikle bayanlar arasında oldukça yaygındır. Sürekli kilo alıp verme sonucunda karın bölgesinde sarkma yaşayan bayanların sıkılaşmasını sağlayan bir yöntemdir. Burada önemli olan hastanın normal kilosunda olmasıdır. Sadece bölgesel yağlanma yaşayan kişilere uygulanmaktadır.

Estetik Cerrahi Riskleri

Her ameliyatta olduğu gibi estetik cerrahi operasyonunun da bir ameliyat olduğu unutulmamalıdır. Güzelleşmek uğruna sadece keyfi olarak vücudunuzun bölgeleriyle boşu boşuna oynuyor olmanız sizi de aslında boşuna hırpalayan bir yöntem olacaktır. Eğer sağlık açısından bir sorununuz yoksa ya da görsel anlamda sizi rahatsız edecek bir durum yok ise estetik cerrahiye çok fazla başvurmamanızı öneririz. Sonuçta ufak bir operasyonda olsa bu işler ameliyat etkisi yaratır zaten genel ya da lokal anestezi yöntemleri uygulanarak yapıldığından riskleri de aynı ameliyat gibidir.

Avantajları

Estetik cerrahi yöntemleri kişinin kendisine olan güveni arttırmaktadır. Bir kişi örneğin burnundan memnun değilse ve burnu gerçekten dışarıdan bakıldığında görsel açıdan kişiye rahatsızlık verici bir boyutta ise bu kişinin burnunun yapılması onun kendisini iyi hissetmesine sebep olacaktır. Bu kişi gündelik hayatına daha rahat ve daha özgüvenli bir şekilde devam edecektir. Bir diğer örneği büyük göğüse sahip kişiler için verebiliriz. Bu kişiler de yoğun sırt ve boyun ağrısı çektiğinden göğüslerin küçülmesi aslında bu kişilerin sağlık açısından rahatlamalarını sağlayacaktır. Bu gibi estetik cerrahiler oldukça avantajlı olabilmektedir.