Whatsapp Whatsapp
Telefon Jetzt anrufen

Göz Kapağı Ameliyatı

Göz kapağı ameliyatı tıptaki adı ile blefaroplasti, sarkan derinin alınması, fazla olan kas dokusunun çıkarılması işleminin gözün alt ve üst kapağına uygulanmasıdır. Günümüzde pek çok yeni yöntem ile yaşlanmanın etkisi ile oluşan çeşitli sorunlardan kurtulmak mümkündür. İlerleyen yaşlarda her insanın derisinde bir takım deformasyonlar meydana gelir.  Deride meydana gelen sarkmalar ile göz kapaklarında torbalanma, ciltte bol bir görüntü, renk değişikleri ve kırışıklık oluşur. Aynı zamanda yıllar içerisinde düzensiz beslenme, alkol kullanımı, düzensiz uyku, sigara kullanımı, güneş ışığında fazla kalma, hava kirliliği gibi etkenlerde ciltteki bu sarkma ve kırışıklıkları arttırır.

Göz kapaklarında meydana gelen düşmeler nedeni ile yapılan bu estetik müdahale ile daha genç bir görünüme sahip olmak amaçlanır. Aynı zamanda göz kapağı sarkmaları ilerleyen yıllarda görmeye de engel olabilir. Bu nedenle de bu estetik operasyonu yaptırmak gereklidir.

Bu operasyonun mutlaka uzman bir plastik cerrah tarafından yapılması gereklidir. Özellikle göz gibi hassas ve görme duyu organının yakınında yapılan işlem ustalık gerektirir. Gözün zarar görme ihtimali düşünülerek hareket edilmelidir.

Göz Kapağı Estetiği Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

İnsan cildi normal şartlarda elastik bir yapıdadır. Yaş ilerledikçe ve bir takım beslenme ve yaşam koşulları sağlıklı değil ise elastik olan cilt bozulmaya başlar. Cilt bozulması aynı zamanda kendini çeşitli sarkmalar ile ortaya çıkarır. Göz ve çevresinde meydana gelen sarkmalar göz kapaklarında torbalı bir görüntüye neden olur. Yorgun ve bitkin bir görünüm meydana gelir. Göz kapakları ve çevresinde oluşan aşağıdaki durumlarda göz kapağı ameliyatı yaptırmak gereklidir.

  • Üst göz kapağı düşüklüğü oluşmuş ise,
  • Göz kapağında kırışıklık artmış ve sarkmalar oluşmuş ise,
  • Kazayağı şeklinde göz kenarlarında çizgiler görülüyor ise,
  • Gözaltlarında torbalanma mevcut ise,
  • Göz kapaklarında deride renk değişimi görülüyor ise,
  • Yüz ifadeniz tüm bu nedenlerden ötürü yorgun ve yaşlı ise.

Göz kapağı düşüklüğüne derideki bollaşma neden olur. Bu bollaşma zamanla görmeyi engeller. Bu seviyeye gelmeden müdahale etmek doğru olacaktır. Kötü ve yorgun bir görünüm meydana gelir. Estetik açıdan göz kapağı ameliyatı olmak isteyenler göz alt kapağı ya da öz alt kapağı operasyonu şeklinde ayrı ayrı talep edebilirler. Doktorun uygun görmesi halinde ve kişinin istemesi halinde alt ve üst göz kapaklarında aynı anda operasyon yapılabilir.

Göz Kapağı Ameliyatı Ne Zaman Yapılmalıdır?

Göz kapağı ameliyatı ilerleyen yaşlarda meydana gelen sarkmaların tedavisi olarak yapılmaktadır. Fakat kişiden kişiye değişen yaşlarda bu sarkmalar meydana gelebilir. Bu nedenle ise genel olarak 35 yaş üzeri olmak gereklidir. Doktor tarafından belirlenen ise eğer göz kapağındaki durum operasyona gerek duyacak şekilde ise yaş kaç olursa olsun ameliyat yapılmalıdır.

Göz kapaklarındaki sarkmalara yapılan bu operasyonlar etkisini 7 ile 8 yıl kadar sürdürür. Daha sonra sağlık koşulları uygun ise tekrar operasyon yapılabilir. Ameliyat göz kapakları derisinde meydana gelen yaşlanma etkisini ortadan kaldırır. Fakat devam eden yaşlanma etkilerini durduramaz. Operasyon sonrası ise kişideki yorgun ifadenin yerini dinç ve sağlıklı bir görünüm alır.

Göz Kapağı Operasyonlarında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Göz kapağı ameliyatında diğer cerrahi operasyonlarda olduğu gibi antibiyotik kullanımının 15 gün evvel bırakılmış olması gereklidir. Böylelikle vücut ameliyata hazır olabilir. Aynı zamanda sigara kullanımı söz konusu ise de 2 ile 3 hafta öncesi sigara kullanımı bırakılmalıdır. Çoğu kişi tarafından şifa niyetine içilen bitki çayları ise beklenmeyen bir etki görülmemesi için bırakılmalıdır.