Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Jinekomasti

Jinekomasti erkeklerde aşırı meme gelişimini denir. Kelime türü olarak Yunanca dan türemiştir. Her üç erkekten birinde jinekomasti görülür. En sık olarak ise ergenlik döneminde karşımıza çıkar. Sağlığa zararlı bir durum değildir. Fakat görünüm açısından bir erkeğin göğsünün ile gözükmesi söz konusudur. Bu Durumda zamanla kişilerin rahatsız olmasına neden olur. Bilindiği gibi görünüm çoğu zaman psikoloji etkileyen önemli bir unsurdur.

Jinekomasti kendiliğinden iyileşen bir durum değildir. Tıbbi müdahale gerektirir. Genel olarak ilaç tedavisi uygulanır. İlaç tedavisinin verimli olmadığı durumlarda ise cerrahi müdahaleye ihtiyaç duyulur. Çoğunlukla ergenlik döneminde erkek çocuklarının başına gelen jinekomasti çoğu gencin sıkıntıya düşmesine ve utanmasına neden olur.

Jinekomasti Nedenleri

Jinekomasti ergen bir erkeğin hormonlarında meydana gelen düzensiz ve dengesizlikten oluşur. Östrojen ve testosteron hormonları miktarlarındaki oran meme büyümesine neden olur. Bir açıdan hormonlardan kaynaklanan meme büyümesi kısmı yolarak doğaldır. Aynı zamanda hormonlar dışında da bir takım rahatsızlıklar jinekomasti neden olur.

Kadın ya da erkek her cinsin cinsiyet özelliklerini belirleyen hormonları mevcuttur. Bu hormonlar kadının erkeğin cinsel farklılıklarını ortaya çıkarır. Erkeklerde daha az kadılık hormonu, kadınlarda daha az erkeklik hormonu bulunur. Erkeklerde östrojen hormonunun dengesi arttığı zaman kadın vücuduna ait bir takım özellikler ortaya çıkabilir.

Jinekomastiye Neden Olabilen İlaçlar

İlaçlar bilindiği gibi bazı hastalıkları tedavi ederken yan etki olarak bazı hastalıklara da neden olabilirler. Jinekomastiye neden olan ilaçları ise aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  1. Anti androjen ilaçlar, prostat kanseri tedavisinde kullanılır. Yani etki olarak ise jinekomastiye neden olabilir.
  2. Vücudun hormon dengesini değiştiren antidepresanlar,
  3. Bazı antibiyotikler,
  4. Kemoterapi ilaçları,
  5. Kalsiyum içerikli kalp ilaçlar.

Jinekomasti nedenleri arasında bu ilaçlar dışında alkol, eroin, amfetamin, marihuana sayılabilir. Ayrıca böbrek yetmezliği, tümörler, tiroit hormonu rahatsızlıkları, vücudun aşırı aç olması bu hastalığa neden olabilir.

Jinekomasti Belirtileri

Erkeklerde meydana gelen jinekomasti yani meme büyümesi kendini şişlik, hassasiyet, ağrı ile belli eder. Özellikle ergenlik dönemindeki erkeklerin kendi gelişimlerini doğru gözlemlemeleri gereklidir. Her ne kadar sağlıksal açıdan bir zararı olmasa da büyüme başladığı anda müdahale edilmesi daha yararlı olacaktır.

Jinekomasti Tedavisi

Jinekomasti elle muayene edilerek fark edilir. Meme başı kısmında sert bir kitle ele gelir. Böyle bir durum fark edildiği anda doktora başvurulmalıdır. Yapılan tüm tahliller sonucunda ortaya çıkan rahatsızlık endokrinoloji uzmanı tarafından tedavi edilir. Hastalığın tedavisinde memenin büyüklüğünün çapı önemli bir faktördür.

Ergenlik döneminde meydana gelen ve fark edilen jinekomasti de meme ucundaki sertlik kısmı 4 ile 6 cm arasında ise ilaç tedavisi uygulanır. Eğer büyüklük altı santime aşmış ise cerrahi bir operasyonla olması gereken büyüklüğe getirilir.

Medikal tedaviler hastanın yaşına göre belirlenir. Aynı zamanda hastalığın nedeninin başka bir rahatsızlık olması söz konusu ise yine ilaç tedavisine bu durum göz önüne alınarak karar verilir. İlaç tedavisi jinekomasti de etkisini iki haftada gösterir. Aynı zamanda tedavi olan hastanın ayda bir kez doktor kontrolüne gitmesi gereklidir. Bu durum operasyon sonrası da doktorun uygun gördüğü kadar tekrar edilmelidir.

Cerrahi tedavi de uzman doktor yaptığı incelemeler sonucunda müdahale yöntemine karar verir. Jinekomasti de en geçerli yöntem cerrahi müdahaledir. Bir ucundaki sertlik tamamen yok edilir. Yağ dokusu fazlalığı ve deri fazlalığı alınır. Operasyon esnasında ya dokusunu almak için liposuction yöntemi kullanılır. Böylelikle yaşına göre bir erkekte olması gereken meme büyüklüğü sağlanmış olur.