Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Kepçe Kulak Ameliyatı

Kepçe Kulak Ameliyatı Nedir?

Yelken kulak olarak bilinen kepçe kulak sorunu özellikle erkeklerde en yaygın olarak görülen şekil bozukluğu türüdür. Kulak bölgesinde bulunan kıkırdakların gevşekliğinden ve kulak kıvrımlarının yetersiz olmasından kaynaklanır. Bu nedenle gevşek bir yapıya sahip olan kulak ön veya arka kısma doğru eğilerek kötü bir görüntü oluşturur.

Kepçe kulak sorunu genellikle her iki kulakta birden görülür. Erkeklerle çok sık rastlanılan bir durum olan kepçe kulak sorunu küçük bir estetik operasyon sonrasında çözüme kavuşturulur. Doktorun söyleyeceklerini uygulayarak kısa süre de bu sorundan kurtulmanız mümkün. Bu nedenle böyle bir sorunda kısa sürede doktora gitmeniz de fayda var.

Kepçe Kulak Sorunu Nedenleri

Kepçe kulak sorunu tamamen Doğumsal bir sorun olmakla birlikte genetik faktörlerden de kaynaklı ortaya çıkmaktadır. Annem ve babasında kepçe kulak problemi olan kişiler bu problemi daha sık yaşar. Kulak arkası kemik ve kulak kepçesi arasında bulunan açının geniş olması, kulak kıkırdaklarının çok gevşek bir yapıya sahip olması başlıca sorunları arasında sayılabilir.

Okul döneminde olan çocuklarda kadın erkek fark etmeden ortaya çıkan kepçe kulak sorunu çok hoş karşılaşmamakla birlikte bazı sorunlara yol açmaktadır. Bu sorunu ancak kepçe kulak ameliyatı olarak çözebilirsiniz. Kepçe kulaklarından rahatsız olan kişiler aynı zamanda belli bir süre sonra takıntıya neden olmaktadır.

Genellikle yapısal olarak meydana gelen kepçe kulak sorunu uzman bir doktordan yardım aldığınız zaman kısa sürede çözüme kavuşturulur.

Kepçe Kulak Ameliyatı Sonrası

Kişileri oldukça rahatsız eden kepçe kulak sorunu günümüzde yapılan basit yöntemlerle kolay bir şekilde çözülmektedir. Özellikle okul çağında olan çocuklarda çok sık rastlanan kepçe kulak sorunu doğru tetkik ve uygulama sonucunda çözüme kavuşturulur.

Alanında uzman olan plastik cerrah tarafından hastanede yapılması gereken bir ameliyattır. Hastanın yaşına bakılarak lokal veya genel anestezi uygulanabilir. Genellikle kulaktaki sorunun seviyesine göre 50-90 dakikalık ameliyat süresi sürmektedir.

Ameliyat yapıldıktan sonra aynı gün hastaneden çıkmanız mümkün. Ancak bazen doktorlar hastaları bir gün hastanede tutabiliyor. Estetik operasyon gerektirerek Kulak kıkırdak kısmına şekil verilir. Kulak geriye doğru yeniden şekillendirilir.

Ameliyat sonrasında bir veya iki hafta boyunca özel bantlar takılır. Ameliyat sırasında kesiler uygulanır. Ancak bu kesiler kulak arkasında kalır. Oldukça hızlı bir şekilde gerçekleştirilen kepçe kulak ameliyatı yaklaşık olarak iki hafta süre içersinde iyileşme sağlanır.

İyileşme Süresi Ne Kadar Sürer?

Kepçe kulak ameliyatı olan kişilerin merak ettiği sorulardan bir tanesi de İyileşme sürecidir. Ameliyat oldukça kısa sürdüğü için iyileşme süresi de oldukça kısadır. Operasyon sırasında yapılan kesiler dikiş gerektirmez. İyileşme süreci de maksimum 2 hafta sürer.

Operasyondan iki gün geçtikten sonra hasta duş almaya başlayabilir. Ancak bu süre içersinde kulak bölgesine su değmemesi gerekir. Hastalar en geç 1 hafta sonra sosyal yaşantılarına geri dönebilirler. Ameliyat sonrasında kişi de kepçe kulak sorunu ortadan kalkarak kulaklar şekilde alır ve daha doğal bir görüntü meydana gelir.

Çocuklarda Kepçe Kulak Ameliyatı

Bebeklerde ve çocuklarda meydana gelen kepçe kulak sorunu tespit edildiği zaman doktor tarafından elastik bantlar verilerek birkaç ay süreyle kullanılması durumunda Ameliyat olmayı gerektirmeyerek sorunu bu şekilde çözmek mümkün olabilir.

Erken teşhis edilmediği zaman da ameliyatın yapılacağı zamana estetik cerrah kontrol sonrasında karar verir. Kepçe kulak ameliyatı genellikle yetişkinlere uygulanmakla birlikte yapılacak müdahale muayene sonrasında karar verilir. Yapılan ameliyat sonrasında pek çok sosyal ve psikolojik sorunlarında önüne geçilmiş olur.