Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme ve Meme Dikleştirme

Mastopexy ya da meme kaldırma ameliyatı olarak da bilinen meme dikleştirme ameliyatı özellikle orta yaşlardan sonra birçok kadının başvurduğu estetik amaçlı operasyonlardan birisidir. Meme dikleştirme ameliyatı konusunu düşünmeye başlamak için kendinize aynada bakabilirsiniz. Eğer meme uçlarınız meme katlantı çizgisinin altında yer alıyorsa ya da bu çizginin seviyesine inmişse bir meme sarkıklığından bahsetmek gerekmektedir. Hatta bu çizginin altına indiğini fark ediyorsanız ileri derecede meme sarkıklığınız var demektir ve bu durumda meme dikleştirme ameliyatına ihtiyacınız var diyebiliriz.

Göğüslerin Sarkma Nedenleri Nelerdir?

Göğüslerin sarkma nedenleri aslında birden çok nedene bağlı olarak ortaya çıkabilmektedir. Özellikle yaşlanmaya bağlı olarak zaman içerisinde meme dokusunda bir takım azalmalar meydana gelir. Akabinde memenin içi boşalmaya ve sarkmaya başlar. Bu bazen de doğum sonrası emzirmende de kaynaklanabilmektedir. Emziren annelerin göğüslerinde ise zamanla emzirmeye dayalı sarkma ortaya çıkabilir. Ve tabii ki yerçekiminden de kaynaklanarak memeler aşağı doğru sarkmaya başlamaktadır. Bazen de bu durum tamamen kişiden kişiye değişiklik gösterebilir. Bazı kişilerde sarkmalar memeyi taşıyan bağların doğuştan zayıf olmasından da kaynaklanabilir.

Meme Küçültme ve Dikleştirme Ameliyatı 

Meme küçültme meme dikleştirme ameliyatları gelişen tıbbi teknolojiler sayesinde oldukça iyi sonuçlar veren bir operasyondur. Aynı anda yapılan operasyonlarla memeye yeniden şekil verilebilmenin yanı sıra sarkıklığı tamamen giderilmekte ve memeyi büyütüp küçültmek mümkün olabilmektedir. Ancak bu esnada memede bir takım izler kalabilmektedir. Fakat geliştirilen yeni tekniklerle beraber meme altında kalan alt iz sorunu da ortadan kaldırılabilmektedir. Böylelikle fazlalık olan meme dokusu alınarak meme küçültülebilir ve sarkma ameliyatı ile de memede ortaya çıkan sarkma yok edilebilir.

Bu Ameliyatı Kimler Olabilir?

Meme küçültme meme dikleştirme operasyonu dünya çapında birçok kadın tarafından uygulanan estetik operasyonların başında gelmektedir. Ancak söz konusu ameliyat herkes için uygun olmayabilir. Eğer göğüslerinizin mevcut durumunda orta derecede bir sarkıklık varsa ve ameliyat sonrası oluşacak izlerden rahatsız olacağınızı düşüyorsanız bu ameliyatı olmamak daha iyi olabilir. Fakat ciddi derecede sarkık bir göğüs görünümüne sahipseniz o zaman bu görünüm izlerden daha can sıkıcı olabileceği için ameliyat kararını daha kolay verebilirsiniz. Kısacası ameliyat kararını hastalar tamamen izlerden duyacakları rahatsızlık ve sarkıklıkla ilgili duyacakları rahatsızlığı kıyaslayarak vermelidir. Ancak genel bir gözlem ve araştırma yapıldığında birçok hastanın bu izleri dert etmediği ve sarkık meme görünümünden kurtulmanın daha önemli olduğuna karar verdikleri görülmektedir.

 Ameliyat Öncesi ve Sonrasında Beklenen Durumlar

Meme küçültme meme dikleştirme ameliyatı orta zorlukta ve orta büyüklükte bir cerrahi operasyon olarak nitelendirilmektedir. Ağrılı olmayan bir ameliyattır ve hastaların birçoğu aynı gün taburcu olabilmektedir. Taburcu ola sürecinin ardından 3-4 gün içerisinde işlerine dönebilen hastalar yalnızca ilk gece için bira sıkıntı yaşayabilirler. Fakat bu da genel olarak ağızdan alınan sıradan ve basit ağrı kesicilerle rahatlatılabilmektedir. Ciddi morarmaların ve ciddi şişliklerin beklenmediği bir ameliyat olan meme küçültme meme dikleştirme ameliyatı konusunda olumlu düşünüyor ancak çalışıyorsanız bir haftalık bir rapor kullanarak normal sürece dönmeyi düşünebilirsiniz.

Meme küçültme meme dikleştirme ameliyatı sonrasında karşılaşılabilecek sorunların başında tüm ameliyat ve operasyonlarda olduğu gibi kanama ve enfeksiyon riski gelmektedir.
Aslında bu tarz ameliyatlarda ciddi bir kanama beklentisi ve olasılığı yok denecek kadar azdır. Fakat olsa olsa kanama memenin bir kenarında kan birikmesi şeklinde ortaya çıkabilir. Bunun için ameliyata karar vermiş olduğunuz yerin hijyeni ve bu konuda profesyonel olup olmaması da dikkat edilmesi gereken konular arasında yer alır.