Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Küçültme

Meme Küçültme

Memelerin normalden büyük ve sarkık görünümde olmasının en etkili çözümü meme küçültme operasyonlarıdır. Bazı kişilerde estetik kaygıların yanı sıra medikal sorunların da baş göstermesi halinde cerrahi müdahaleler gerekli olmaktadır.

Memelerin büyük olmasından kaynaklı yapılması ya da emzirme, hamilelik süreçlerinden sonra memelerin sarkması halinde ihtiyaç duyulan operasyonlar olarak özellikle boyun ve sırt ağrısı çekilmesi ciddi sağlık sorunlarına neden olmasından dolayı sıklıkla tercih edilmektedir.

Meme Küçültme Ameliyatı Nasıl Yapılır?

20 yaş ve üzeri sağlıklı olan her bireye meme küçültme operasyonu yapılabildiği gibi sarkık olan göğüslerin toparlanması için en etkili cerrahi uygulamadır.

Deri ve memenin içinde sarkmaya neden olan ya da büyük göğüslerin nedeni olan yağ dokularının cerrahi operasyon yapılarak alınması yöntemidir.

Genel anestezi kullanılarak ameliyathane ortamında yapılan operasyon hastaya uygulanacak yönteme bağlı olarak 2-4 saat arası bir sürede tamamlanmaktadır.

Farklı yöntemler kullanılarak yapılan operasyon sonrası büyük ya da sarkık olan göğüslerden kurtulan kişi kısa sürede iyileşme göstermektedir.

Meme Küçültme Yöntemleri

meme küçültme

Hastanın genel durumu ve göğüslerin büyüklük derecesine bağlı olarak değişen yöntemler uygulanarak meme küçültme operasyonu yapılabilir.

Operasyon için ya ters T kesi ya da lolipop kesi yöntemi uygulanır. Lolipop kesi yönteminde müdahale meme ucuna yapılarak meme ucunda dairesel bir kesi oluşturulur ve fazla olan yağ dokusu bu bölgeden alınır.

Ters T kesi yönteminde ise memenin alt kısmında bir kesi açılarak yağ dokusunun alınması şeklinde tamamlanmaktadır.

Her iki yöntemde de memelerde yer alan süt kanalları korunarak deri kapatılır ve hızlı bir şekilde iyileşme sağlaması adına fazla kanın dışarı boşaltılması için bir dren takılarak operasyon tamamlanır.

Meme Küçültme Öncesi

Meme küçültme ameliyatı öncesinde mutlaka diğer operasyonlar ve estetik işlemlerde olduğu gibi hasta ve uzman hekim ilişkisi önemlidir.

Beklentilerin doğru aktarılması ve doğru tedavi yönteminin belirlenmesi operasyon öncesinde yapılacak olan fiziki muayene ile bağlantılıdır. Sigara ve alkol kullanımı iyileşme açısından hızlı bir şekilde kesilmelidir.

Anesteziye uygunluk içi tahliller yapılmalı ve kişi mamografi gibi tetkiklerin sonuçlarının değerlendirilmesinden sonra sürece hazırlanmalıdır. Kan sulandırıcı ilaç ve benzeri ilaçların kullanımı hakkında uzman hekim bilgilendirilmelidir.

Meme Küçültme Riskleri Nelerdir?

Her operasyonda olduğu gibi meme küçültme operasyonlarında da riskler vardır ve bu riskler uzman hekim deneyimi, hastanın durumu, kurallara uymasıyla en aza indirgenmektedir.

Nadirde olsa operasyon sonrasında kanama ve enfeksiyon görülme riski söz konusu olmaktadır. Meme başına yapılan müdahale sonrasında meme başı hissizleşmesi görülebilir.

Sağlık sorunlarının görülme olasılığı ortam şartları ve uzman deneyimine bağlı olarak değişse de riski en az olan operasyonlar arasında yer almaktadır. Bir diğer risk ise süt kanalları zarar görme ihtimali olmasından dolayı emzirme verimli olmayabilir.

Meme Küçültme Sonrası

Operasyon sonrasında en az 1 hafta dinlenme hastaya verilmelidir. Enfeksiyon ve ağrı oluşma riskine karşı antibiyotik, ağrı kesici kullanımı düzenli bir şekilde olmalıdır.

Uzman hekimin önerisi dahilinde tavsiye edilen süre kadar sporcu sütyeni takılmalıdır. İlk bir ay dikkat edilmesi gereken konuları bilerek yaklaşık 1 yıl içinde istenilen göğüslerin tam şeklini görmek mümkündür.

Meme Küçültme Sonra İz Kalır mı?

Belirlenen yönteme bağlı olarak iz kalma durumu değişkenlik gösterebilir. Lolipop şeklinde yapılan operasyon yönteminde iz kalma riski daha az iken ters T tipi kesi yönteminde iz kalma olasılığı daha yüksektir.

Ameliyat izi meme kesi yöntemine göre değişiklik gösterse de aynı zamanda memenin boyutuna ya da sarkıklık durumuna göre de farklılık gösterecektir.

Tüm bu bilgi detaylarını uzman hekimden öğrenerek operasyon kararı almak en sağlıklı yoldur.

Meme Küçültme Sonra Çok Ağrı Olur mu?

Her operasyonda olduğu gibi ağrı oluşması riski söz konusu olabilir. Uzman hekimin önerdiği antibiyotik ve ağrı kesiciler kullanılmalıdır.

Sporu sütyeni takılması kişinin daha hızlı iyileşmesini sağlayarak göğüslerin toparlanmasına yardımcı olmaktadır. Ağrı oluşumunu önlemek için uzman tavsiyelerine uymak önemlidir.

Meme Küçültme Kansere Sebep Olur mu?

Meme küçültme operasyonları yaptırmak isteyen kişilerde genel olarak kansere neden olur mu sorusu gündemde olmaktadır.

Kansere herhangi bir sebep vermeyen operasyon aksine kişilerde kanser dokularının da alınması sağlanarak kanser olma riskini yok ettiği uzmanlar tarafından açıklanmıştır.

Netice olarak kanser riskini arttırmayan aksine yok eden cerrahi bir operasyon olarak oldukça güvenli işlemlerdir.

Meme Küçültme Sonra Nelere Dikkat Edilmeli?

Ameliyathane koşullarında ve genel anestezi altında yapılan meme küçültme operasyonları sonrasında uzman hekimin tavsiyelerine uymak önemlidir.

Bir gece gözetim altında kalınması ve taburcu olduktan sonra en az 1 hafta dinlenerek 1 ay boyunca ağır işlerden kaçınılması gereklidir. Bu sürelere uyum sağlanarak ve denilen tavsiyelere uyarak hastalarda komplikasyon oluşma riski en aza indirilerek hızlı bir iyileşme sağlanmaktadır.

Meme Küçültme Fiyatları 2021

Maliyetler kısmında diğer estetik işlemlerde olduğu gibi etkili olan faktörler vardır. Bu faktörlerin başında uygulama yapılacak olan operasyon yöntemi, kişilerde alınacak olan yağ miktarı, başka ek bir operasyon ihtiyacı olup olmadığı gibi etkenler gelmektedir.

Uzman hekimin deneyimi ve hastane koşulları da etkili olmakla birlikte meme küçültme operasyonları öncesinde mutlaka bilgi alınması adına muayene olunmalıdır.

Muayene sırasında hasta detaylı bir şekilde bilgilendirilerek karar verme süreci hızlandırılabilir. Meme küçültme fiyatları 2021 hakkında bilgi için hemen bizi arayın.