Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Liposuction

Yanlış bilinen bir hususta liposuction bir zayıflama müdahalesi değildir. Kalça, bel, diz, basen ve karın bölgelerinde oluşan kalıcı yağların alınmasıdır. Çağımızın en büyük rahatsızlıklarından biri olan obezite nedeni ile fazla kiloları olan kişiler; diyet ve bir takım tedaviler ile kilo verirler.

Fakat bu verilen kilolara karşılık vücudun belirli gölgelerinde yağ birikmeleri meydana gelir. Bu yağ birikintileri kişinin ne kadar zayıflar ise zayıflasın sabit olarak kalır.  liposuction, belirli bölgelerde meydana gelen yağlanmanın alınması işlemine denilir. Bu işlem ile vücuda daha iyi ve sağlıklı bir görünüm kazandırılır.

Halk arasında liposuction yağ aldırma olarak da bilinir.  Bu kısımlarda meydana gelen yağlanma diyet ve spor ile yok olmaz ise liposuction ile vücuttan alınır. İşlem 1 ile 3 mm arasında kesiler açılarak yapılır. Bu kesiler içerisinden yağ dokusu akışkan hale getirilir. Vakumlanarak vücuttan çıkarılır.

Kimler Liposuction Yaptırabilir?

Liposuction; cerrahi bir müdahaledir. Bu nedenle de konusunda uzman bir cerrahın görüşü alınarak operasyon yapılmalıdır. Bölgesel yağ birikimlerini yok etmek amacı ile yapılması zayıflatmaz. Sadece vücudun belirli bölümlerinde meydana gelen yağlanmayı yok eder. Bu şekilde daha hoş bir görünüm sağlanmış olur. Cildin elastikliğini koruyor olması, sigara ve alkol kullanılmaması, yağ birikimleri üzerinde selülit olmaması ve herhangi bir ciddi rahatsızlığın olmaması gereklidir.

Kronik bir sağlık problemi olmayan, hamile ya da yeni doğum yapmamış olan her bireye yapılabilmektedir. Fakat kalp hastalığı ve diyabet hastalarında uygulama yapılmadan belirli testler yapılmalıdır. Bu testler sonrasında değerleri uygun ize liposuction yapılmalıdır. Yaşın çok önemli olmadığı bu yöntemde önemli olan kişinin sağlıklı olmasıdır.

Liposuction Sonrası İyileşme Süreci

Hastalar beslenmelerine ve düzenli hareket etmeye özen göstermelidir. 4 ile 8 hafta arasında mutlaka korse kullanılmalıdır. Korseler bu tarz operasyonlar için özel üretilenlerden olmalıdır. Operasyon sonrasında ödem ve morluk oluşması sık görülen bir durumdur. 1 hafta sonra dikişlerin alınma kararı kontrol esnasında bir sorun yok ise verilir.

Ameliyat sonrasında 3. Haftadan itibaren hasta gündelik yaşam aktivitelerine dönebilir. Ayrıca bunula birlikte normal egzersiz yapılabilir. Operasyon sonrası işlem sırasındaki kesiklerin çok küçük olması sebebi ile acı ve ağrı çok az hissedilir.

Operasyonu süresi olarak kişiden kişiye değişiklik gösterir. Bu değişiklik nedeni ile operasyon kesin saat bilgisi verilmez. Vücudun vereceği reaksiyona göre süre değişiklik gösterir. Fakat operasyon sonrasında 7 günlük iyileşme süresi mevcuttur.

Ayrıca bu operasyon sonrası herhangi bir iz kalmaz. Ağrı acı hissedilmez. Daha sonradan ise diyete ve egzersize devam edilir ise yıllar boyu etkisi görülür. Liposuction uygulanan bölgede daha sonradan oluşacak yağlanmanın %70 oranında azaldığı bilinmektedir.

Vücutta En Uygun Liposuction Bölgesi

Uygulama bölgesi kadın ve erkeklere göre değişiklik gösterir. Genel olarak erkekler için bel bölgesi en uygun liposuction bölgesidir. Kadınlarda ise bel, bacak kalça bölgeleri liposuction için uygun olarak kabul edilir. Önemli olan ilgili bölgede cildin elastik yapısını korumasıdır. Liposuction uygulaması kan akım azlığı damar tıkanıklığı, kalp hastalıkları, diyabet hastaları ve bağışıklığı düşük kişilerde uygulanamaz.

Liposuction uygulamasında tüm cerrahi müdahalelerde olduğu gibi kanama ve anestezi reaksiyonları oluşabilir. Fakat kendine özel riskler ise; yanlış yapılan uyulama sonrası deride dalgalanmalar ve deri renginin bozulması meydana gelebilir. His kaybı yaşanabilir ve geçici olarak ödem meydana gelebilir. İçinden yağ çekilen deri kesik kısımlardan morarabilir.

Özet olarak liposuction ameliyatları, vücut şekillendirme ve bölgesel yağ aldırma ameliyatlarıdır. Vücudun çeşitli bölgelerine uygulanarak efektif sonuç alınması sağlanır.

İşleminin birden farklı uygulama türü mevcuttur. Son yıllarda en sık tercih edilen liposuction türü, Vaser liposuction, Laser liposuction işlemleridir.

Liposuction Fiyatları 2021

Liposuction, operasyonun uygulanacağı bölge miktarı ve operasyonun gerçekleştirileceği hastane gibi detaylar ile değişkenlik göstermektedir. Ayrıca danışanın tıbbi geçmişi gibi detaylar da liposuction fiyatı belirlenmesinde önemli rol oynamaktadır. Liposuction bir vücut şekillendirme operasyonu olduğundan çoğu zaman en iyi sonucu almak için bölgeye farklı bir müdahalenin de uygulanması gerekebilir. En sık uygulanan işlemler germe ameliyatlarıdır. Karın germe, kol germe, bacak içi germe gibi işlemler ile liposuction fiyatları değişmektedir. Operasyonun fiyatının belirlenmesi için mutlaka bir muayene ve ön görüşme gerekmektedir.

İlgili Operasyonlar