Whatsapp Whatsapp
Telefon Hemen Ara

Meme Büyütme

Kadınlar için oldukça önemli olan göğüs estetiği operasyonlarından önemli bir bölümünü meme büyütme operasyonları kaplamaktadır. Meme büyütme operasyonu ile bir kadının göğsünün boyutu, şekli ve dolgunluğu arttırılabilmekte ve farklı bir estetik görünüş kazandırılabilmektedir. Dünya çapında en çok uygulanan estetik operasyonların başında gelen meme büyütme ameliyatları ülkemizde de birçok kadın tarafından tercih edilmektedir.

Hangi milletten, hangi dinden, hangi kültürden ya da hangi yaş grubundan olduğu fark etmez… Bir kadın için dış görünümü önemlidir. Özellikle de bir kadınlık sembolü olan göğüslerin, kadın bedeni için dış görünümü oldukça önemlidir. Küçük memeler ya da göğüslerdeki şekil bozukluğu, çok zaman kadınlar için önemli bir sorun olarak algılanır. Bu sorunu çözmek isteyen kadınlar, göğüs büyütme operasyonlarının maliyeti yüksek olduğu için ya da ameliyat olmaktan korktukları için farklı yöntemler uygulamaktadırlar. Memelerini büyütmek isteyen kadınlar kulaktan dolma bilgilerle bir takım yağları, bitkisel kürleri, kremleri kullanmaktadırlar. Ancak bu yöntemler sağlık açısından çok ciddi risk oluşturmaktadır üstelik göğüsleri büyütme konusunda da etkili değildir.

Bazı ilaçlar meme büyütme de etkili olabilir mi?

Bunu anlayabilmek için önce memenin yapısını tanımalıyız. Meme, yağ ve süt bezlerinden oluşan iki farklı dokudan meydana gelir. Ameliyatsız bir şekilde memeleri büyütebilmek için bu iki dokudan birisinin büyümesi gereklidir. Hormonlar nedeniyle hamilelik ve emzirme dönemlerinde, süt bezleri dolduğu için kadınların memelerinde büyüme olur.

Hormonlar memelerin büyümesini sağladıkları için bazı hormon ilaçları meme büyütme konusunda kullanılabilmektedir. Ancak bu ilaçlar son derece risklidir. Bu ilaçlar bilinçsiz bir şekilde kullanıldığında rahim kanseri ya da meme kanserine neden olabilmektedir. Bu yüzden hormonla meme büyütme yöntemi önerilmemektedir.

Bazen kilo alan kadınlarda da memeler dolgunlaşır. Çünkü kilo aldıkça memedeki yağ bezleri dolgunlaşmaktadır. Ancak bu da sağlıklı bir yöntem değildir. Kilo alırken yağların fazlası karın, bacak, kalça ve göbek gibi bölgelerde birikerek daha çirkin bir dış görünüme neden olabilmektedir.

Meme büyütmede ameliyatsız bir yöntem var mıdır?

Günümüz teknolojisi pek çok konuda işimize yaradığı gibi meme büyütme konusunda da bize yardımcı olmaktadır. Artık estetik cerrahlar, teknolojik olanakları kullanarak meme büyütme operasyonlarını ameliyatsız bir şekilde rahatlıkla yapabilmektedirler.

Ameliyatsız göğüs büyütme operasyonu nasıl yapılır?

Ameliyatsız meme büyütme bir takım klinik uygulamaları içinde yer alır. Ameliyatsız meme büyütme operasyonunda, meme altına bir dolgu maddesi konulmaktadır. 30 – 60 dakika arasında tamamlanan bu operasyonda lokal anestezi uygulanmaktadır böylece operasyonu yaptıran kişi genel anestezinin yan etkilerine maruz kalmamaktadır. Bu uygulamada memeye belli bir noktadan girilerek memeye dolgu maddesi enjekte edilmektedir. Operasyonun sonunda, operasyonu yaptıran kişi herhangi bir ağrı hissetmemektedir ve dolgu maddesinin meme büyütmedeki etkisi hemen görülmektedir. Göğüslerde herhangi bir iz oluşmamaktadır.

Göğüs büyütmede kullanılan dolgu maddesi aquafilling, üç boyutlu moleküler yapısı olan hidrofillik jeldir. Sentetik lineer poliamitten oluşan aquafilling, % 0,9 fizyolojik sodyum klorit çözeltisi deposudur ve Matriks’teki tuzlu suya benzer.

Ameliyatsız meme büyütme operasyonu kimlere ve ne zaman uygulanır?

  • Göğüslerinde 1-2 bedenlik büyüme isteyen kişilere,
  • Hafif derecede göğüs sarkması olan kişilere,
  • Göğüslerinin hacmini ve büyüklüğünü beğenmeyen kişilere,
  • Göğüslerinin daha dolgun ve daha diri görünmesini isteyen kişilere uygulanır.

Ameliyatsız meme büyütme kalıcı bir yöntem midir?

Aquafilling denilen dolgu maddesiyle meme büyütme, 5 – 6 yıl kalıcıdır. Bu yöntemle memelere enjekte edilen aquafilling, zamanla yıkıma uğrayarak vücuttan atılır. Operasyonu yaptıran kişi, istediği takdirde bu operasyon tekrar yapılabilir.